Πιο κοντά στην παραμονή ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Posted: 6 Μαΐου 2007 in ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Επικράτησε του Αιγίου στην παράταση 78-70 (κ. α 69-69)

Ένα ακόμα βήμα για την παραμονή του στη Β εθνική κατηγορία πραγματοποίησε ο ΓΑΣ Κομοτηνή, που επικράτησε στην παράταση του Αιγίου με σκορ 78-70 (κ. α 69-69). Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες με διαφορετικούς στόχους. Ο ΓΑΣ θέλει να σφραγίσει την παραμονή του στην κατηγορία όσο το δυνατό γρηγορότερα, ενώ το Αίγιο τρέφει ελπίδες για την άνοδό του στην Α2. Από τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να μην μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη. Ο ΓΑΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο 19-15. Από τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου το Αίγιο ισορρόπησε το παιχνίδι και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 15΄ 24-24 και από εκεί και πέρα εξελίχθηκε ένα δραματικό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στο τέλος. Ο ΓΑΣ κατάφερε να προηγηθεί στο τρίτο δεκάλεπτο με 44-36 και 49-43, αλλά το Αίγιο κατάφερε και πάλι να πλησιάσει, κυρίως από λάθη των παικτών της Κομοτηνής. Έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ξέροντας ότι κάθε λάθος θα κόστιζε στην τελική έκβαση του παιχνιδιού. Το Αίγιο κατάφερε να προηγηθεί στο 37΄ 60-63, σε κείνο το σημείο και ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, οι διαιτητές δεν είδαν καθαρό φάουλ πάνω στο Λεχούδη και στην επόμενη φάση σφύριξαν σκληρό φάουλ στο Μουράτογλου. Στη συνέχεια τα 2 τελευταία λεπτά οι παίκτες του ΓΑΣ έστελναν τους φιλοξενούμενους στη γραμμή των ελευθέρων βολών. Στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα ο Βελή μείωσε για την Κομοτηνή 67-68, στη συνέχεια έγινε φάουλ σε παίκτη του Αιγίου ο οποίος ευστόχησε μόνο σε μία από τις δύο και έκανε το 67-69. Στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα ο ΓΑΣ είχε την επίθεση ο Κουτσοβασίλης αστόχησε σε δίποντο και ο Μουράτογλου ως απομηχανής θεός με φόλο ισοφάρισε 69-69 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχου ήταν καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη και τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης με 78-70. Χαρακτηριστικό είναι ότι το Αίγιο πέτυχε μόλις ένα πόντο στη διάρκεια της παράτασης. Στο τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδας Στάθης Καμαράκης δήλωσε ευχαριστημένος από τη νίκη, παρά το ότι έπαιζαν με βασικές ελλείψεις (Γκοντόπουλος, Παρατσουκίδης), ενώ κάποιοι παίκτες έπαιξαν και με μικροτραυματισμούς και παρόλο αυτά έπαιξαν δυνατά και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Επίσης ευχαρίστησε και τον κόσμο που ήρθε να παρακολουθήσει τον αγώνα και τους ζήτησε να είναι κοντά στην ομάδα, καθώς οι παίκτες αγωνίζονται για την πόλη της Κομοτηνής. Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΑΣ αγωνίζεται στην έδρα του πρωτοπόρου Πανερυθραϊκού (13/5).

Διαιτητές: Γιαμούζης – Μήτσιου

ΓΑΣ Κομοτηνή: Μαστροκωστόπουλος 4, Μουράτογλου 4, Λεχούδης 2, Ντίνας 21 (1), Κουτσοβασίλης 17 (1), Χολέβας 7, Βελή 23 (4), Καδήρ.